"VOB-BIST 30-100 Endeks Farkı" Vadeli İşlem Sözleşmesi

Tanım

Yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gösterilen ve ülkemizdeki en likit yatırım aracı olan VOB-BIST 30 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmesi'nin yanında Borsamızda işlem gören bir diğer endeks vadeli işlem sözleşmesi de VOB-BIST 100 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmesi'dir. "VOB-BIST 30-100 Endeks Farkı" Vadeli İşlem Sözleşmesi ile bu iki endeks vadeli işlem sözleşmesine bir yenisi eklenmekte ve Borsamızda işlem gören endeks vadeli işlem sözleşmelerindeki ürün çeşitliliği artmaktadır.

Bu yeni ürün sadece endeks değerinin yönüne değil, aynı zamanda iki endeks değerinin farkına yönelik yatırım imkanı vermesiyle diğer endeks vadeli işlem sözleşmelerinden farklılaşmakta ve yatırımcılara daha düşük başlangıç teminatı ile cazip yatırım olanakları sunmaktadır.

"VOB-BIST 30-100 Endeks Farkı" Vadeli İşlem Sözleşmesi ile çok daha düşük bir teminatla endeks değerine yönelik yatırım yapabilme imkanı sunan bu sözleşme ile aynı zamanda yatırımcılar "VOB-BIST 30", "VOB-BIST 100" ve "VOB-BIST 30-100 Endeks Farkı" vadeli işlem sözleşmeleri arasında arbitraj işlemleri yapma olanağına kavuşacaktır.

Aynı anda iki farklı dayanak varlığa yatırım yapma imkanı sunan ve ürünler arası yayılma (spread) işlemi sağlayan bu sözleşmenin, ülkemiz sermaye piyasalarına yeni bir bakış açısı getirmesi beklenmektedir.